Guvernul dă start Campaniei Naționale de împădurire la Mălăiești

Mâine, 16 noiembrie, la ora 10:00, în localitatea Mălăiești, raionul Orhei, Guvernul împreună cu toate ministerele vor începe lucrările de plantare. Acțiunea face parte din Campania Națională de Împădurire toamna 2024.

Sub sloganul „Guvernul Plantează #GenerațiaPădurii”, evenimentul reprezintă un pas în cadrul Programului Național de Extindere și Reabilitare a Pădurilor, care își propune să împădurească 145 de mii de hectare în următorii 10 ani.

În această toamnă, campania prevede plantarea a 26 de milioane de puieți, contribuind astfel la extinderea fondului forestier național și la crearea unui mediu mai sănătos pentru generațiile viitoare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *